کربنات کلسیم رسوبی

PCCمخفف کربنات کلسیم رسوبی است که به عنوان کربنات کلسیم خالص، تصفیه شده یا مصنوعی نیز شناخته می شود. دارای فرمول شیمیایی مشابه سایر انواع کربنات کلسیم مانند سنگ آهک، مرمر و گچ است. اتم های کلسیم، کربن و اکسیژن می توانند خود را به سه روش مختلف مرتب کنند تا سه ماده معدنی کربنات کلسیم متفاوت را تشکیل دهند. متداول ترین آرایش برای کربنات کلسیم رسوب شده و آسیاب شده شکل شش ضلعی است که به کلسیت معروف است. بهترین قیمت کرنبات کلسیم و همچنین قیمت کربنات کلسیم رسوبی را می تونید از مجموعه ما تهیه نمایید.

کربنات های کلسیم، از جمله PCC، غیر سمی در نظر گرفته می شوند. در ایالات متحده، سازمان غذا و دارو، کربنات کلسیم را به عنوان GRAS (به طور کلی به عنوان ماده ایمن شناخته می شود) تأیید کرده است. تا زمانی که PCC الزامات خلوص خاصی را برآورده می کند، می توان از آن به عنوان افزودنی مستقیم غذایی، دارویی یا به عنوان یک افزودنی غیرمستقیم در محصولات کاغذی که در تماس با غذا هستند استفاده کرد. پذیرش و تاییدیه های مشابهی در سراسر جهان وجود دارد که PCCها به طور گسترده در این برنامه ها استفاده می شوند.

کربنات کلسیم رسوبی

تولید کربنات کلسیم رسوبی (PCC) از چه زمانی آغاز شد؟

PCCها برای مدت طولانی از سال ۱۸۴۱ به صورت تجاری ساخته شده اند. اولین تولید کننده شرکت انگلیسی John E. Sturge Ltd. بود که کلرید کلسیم باقی مانده تولید کلرات پتاسیم خود را با خاکستر سودا و دی اکسید کربن تصفیه کرد تا آن چه را که آن ها می نامیدند تشکیل دهد. گچ رسوبی در سال ۱۸۹۸، یک کارخانه جدید در بیرمنگام با استفاده از فرآیند شیر آهک ساخته شد. این عملیات PCC اکنون بخشی از گروه Performance Minerals SMI است.

تولید PCC در ایالات متحده از سال ۱۹۳۸ شروع شد، زمانی که C.K. شرکت ویلیامز در آدامز، ماساچوست، شروع به ساخت این محصول با استفاده از سنگ آهک معدن مجاور خود کرد. این کارخانه در سال ۱۹۶۲ توسط فایزر خریداری شد و در سال ۱۹۹۲ با تاسیس گروه، Minerals Technologies Inc ، بخشی از گروه Performance Minerals از SMI شد. بهترین قیمت کلسیم کرنبات رسوبی و همچنین قیمت کلوخه کربنات کلسیم را از مجموعه ما تهیه نمایید.

ویژگی کلسیم کربنات رسوبی

کربنات کلسیم رسوبی چگونه تولید می شود؟

اصولا کلسیم کربنات رسوبی از کربناته کردن آهک هیدراته تولید شده و پروسه آن با نام شیره آهک شناخته می شود. طی این روش ، باید سنگ کربنات کلسیم با خلوص بالا استخراج شود. سپس سنگ آهک ها کوبیده شده و به سایز مشخصی برسد. برخی از ناخالصی ها مانند گچ جداسازی شود. کلسیم تا دمای ۱۸۵۰ درجه فارنهایت حرارت داده شده و آهک زنده با فرمول CaO تشکیل گردد. به آهک زنده آب اضافه کرده و آن را به آهک هیدراته تبدیل می کنند.

ناخالصی های آهک هیدراته جدا شده و گاز کربنیک با آهک هیدراته ترکیب می شود. کربنات کلسیم به دست آمده به علت نامحلول بودن در آب رسوب می کند. سپس ناخالصی ها جدا شده و دوغاب کربنات کلسیم به دست می آید. و در آخرین مرحله رطوبت آن خشک شده و پودر این متریال به دست می آید.

کلسیم کربنات رسوبی

اما دلیل انجام این همه مراحل تولید چیست؟

اولین دلیل آن این است که با این روش می توان کربنات کلسیم خالص تولید کرد زیرا همیشه مقداری ناخالصی هایی مانند فلدسپات و سیلیس و فلزات سنگین در سنگ آهک یافت می شود. قیمت آهک نسبت به قیمت کرنبات کلسیم رسوبی پایین تر می باشد. دومین علت این است که با این روش می توان کربنات کلسیم رسوبی را اشکال مختلف نظیر حالت کریستالی را تولید نمود. این تغییرات در شکل و دانه بندی با مدیریت زمان ، حرارت ، فشار ، میزان کربن دی اکسید و تحریک ایجاد می شود. بنابراین می توان کربنات کلسیم به شکل های سوزنی ، مکعبی ، منشوری و یا به صورت پودری تولید نمود. همچنین امکان تولید کربنات کلسیم رسوبی به حالت بسیار پودری و در سایز میکرون یا نانو نیز وجود دارد.

قیمت کلسیم کربنات رسوبی

کاربرد کربنات کلسیم رسوبی

این محصول در صنعت کاربردهای فراوانی دارد. برخی از مهم‌ترین این کاربردها عبارتند از:

۱. کاربرد کربنات کلسیم رسوبی در تولید کاغذ:

این محصول به عنوان یک پرکننده و رنگدانه پوشش برای محصولات کاغذی با کیفیت شناخته شده است. PCC خواص نوری و ویژگی‌های چاپ محصولات کاغذی را افزایش می‌دهد و بهره‌وری ماشین کاغذ را بهبود می‌بخشد. همچنین می‌تواند هزینه‌های کاغذ سازی را از طریق جایگزینی فیبرهای گران‌تر خمیر کاغذ و روشن کننده‌های نوری کاهش دهد‌.

۲. استفاده از کربنات کلسیم رسوبی در تولیدات پلیمری:

کاربرد این محصول در پلیمرها استحکام در برابر ضربه را افزایش می‌دهد. نانو PCCها (با اندازه کمتر از ۰.۱ میکرون) ویسکوزیته و افتادگی را در درزگیرهای خودرو و ساختمان‌ها کنترل می‌کنند.

۳. استفاده از کربنات کلسیم رسوبی در رنگ:

اشکال ذرات منحصربه‌فرد این محصول باعث بهبود و کاهش سطح دی اکسید تیتانیوم در رنگ می‌شوند. همچنین بهای تمام شده محصولات را کاهش می‌دهند.

۴. استفاده از کربنات کلسیم رسوبی در صنعت غذا و دارو:

کربنات کلسیم رسوبی به عنوان یک خنثی کننده اسید موثر، در قرص‌ها و مایعات ضد اسید مبتنی بر کلسیم استفاده می‌شود. PCC با داشتن کلسیم بالا، فرمولاسیون مکمل‌های کلسیم با دوز بالا و قرص‌های مولتی ویتامین/ معدنی را امکان پذیر می‌کند. اندازه ذرات کوچک و شکل ذرات خاص PCC به تولید غذاها و نوشیدنی‌های غنی شده با کلسیم با طعم خوب کمک می‌کند.

قیمت کربنات کلسیم رسوبی

نکات مهم در خرید

برای خرید این محصول  مرغوب و باکیفیت باید به چند نکته توجه داشته باشید:

۱. محصول مورد نظر خود را از شرکت های معتبر خریداری کنید ،  همچنین می توانید بهترین قیمت پودر سنگ ۱۴۰۱ در کشور را از مجموعه ما تهیه کنید.

۲. قبل از ثبت سفارش و خرید کیفیت محصولات را نسبت به قیمت آن بسنجید.

۳. یکی از مشخصه های مهم محصول باکیفیت دانه بندی یک دست و هم اندازه ذرات است مشاهده قطعات درشت در محصولات میکرونیزه نشانه پایین بودن کیفیت است.

۴. محصول با کیفیت از کوبش و آسیاب سنگ های استخراج شده از معادن تولید می شود و استفاده از ضایعات صنعتی در روند تولید نیز موجب کاهش کیفیت محصول می شود.

۵. روشنایی و رنگ سفید صدفی نیز یکی از مشخصه های محصول باکیفیت و مرغوب است.

انواع کربنات کلسیم رسوبی

قیمت کربنات کلسیم رسوبی

قیمت کربنات کلسیم رسوبی نسبت به بسیاری از مواد خام ارزان‌تر و نسبت به کلسیم کربنات زمین گران‌تر است. قیمت این ماده به عوامل مختلفی از جمله میزان خلوص، میزان سفیدی و روشنایی، اندازه ذرات و مش بندی آن، یکنواختی توزیع ذرات، بسته‌بندی و نوسانات بازار بستگی دارد.اندازه ذرات و دانه بندی PCC در نوع بالای یک میکرون بین ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ متغیر است. در نوع زیر یک میکرون نیز با مش بین ۸۰۰ تا ۲۵۰۰ تولید می‌شود. بدیهی است که این محصول  با اندازه ذرات کوچک تر قیمت بیشتری دارد. زیرا فرآیند تولید آن دشوارتر و زمان بر است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − یک =