قیمت مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی به هر ماده ای گفته می شود که برای اهداف ساختمانی استفاده می شود مانند مصالح ساختمانی. چوب، سیمان، سنگدانه ها، فلزات، آجر، بتن، خاک رس رایج ترین نوع مصالح ساختمانی مورد استفاده در ساخت و ساز هستند. انتخاب قیمت مصالح ساختمانی بر اساس مقرون به صرفه بودن آن ها برای پروژه های ساختمانی است.

بسیاری از مواد طبیعی مانند خاک رس، ماسه، چوب و سنگ برای ساخت ساختمان ها استفاده شده اند. جدای از مواد طبیعی، بسیاری از محصولات ساخت بشر در حال استفاده هستند، برخی بیشتر و برخی کمتر. تولید مصالح ساختمانی در بسیاری از کشورها صنعت تاسیس شده است و استفاده از این مواد معمولاً به مشاغل خاص مانند نجاری، لوله کشی، سقف سازی و عایق کاری تقسیم می شود. در این جا لیستی از مصالح ساختمانی که معمولاً در ساخت و ساز استفاده می شود آورده شده است.

قیمت مصالح ساختمانی

انواع مصالح ساختمانی مورد استفاده در ساخت و ساز

۱. مصالح ساختمانی طبیعی

مصالح ساختمانی را می توان به طور کلی به دو منبع طبیعی و مصنوعی طبقه بندی کرد. مواد طبیعی آن هایی هستند که فرآوری نشده یا حداقل توسط صنعت فرآوری شده اند، مانند چوب یا شیشه. مواد مصنوعی در محیط‌های صنعتی پس از دستکاری‌های بسیار انسانی مانند پلاستیک و رنگ‌های مبتنی بر نفت ساخته می‌شوند. هر دو کاربرد خود را دارند. گل، سنگ و گیاهان فیبری اساسی ترین مواد هستند. مردم در سراسر جهان از این سه ماده برای ایجاد خانه هایی متناسب با شرایط آب و هوایی محلی خود استفاده کرده اند.

به طور کلی از سنگ به عنوان اجزای اصلی سازه در ساختمان ها استفاده می شود، در حالی که از گل برای پرکردن فضای بین آن ها استفاده می شود که به عنوان نوعی بتن و عایق عمل می کند. یک مثال اساسی، چوب و است که بیشتر به عنوان مسکن دائمی در کشورهای گرمسیری یا به عنوان سازه های تابستانی توسط مردمان شمال باستان استفاده می شد.

۲. خاک رس

خاک رس یکی از انواع خاک های چسبنده می باشد که در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. این خاک نتیجه فرسایش سنگ های دگرگونی و آذرین است و به دلیل داشتن دانه های بسیار ریز آن را کلوئید نیز می نامند. نکته مهم در استفاده از این متریال، انتخاب نمونه ای با کیفیت از آن می باشد.توجه داشته باشید که قیمت مصالح ساختمانی به خصوص قیمت خاک رس بسته به کیفیتی متریال مشخص می شود.

خاک رس بهترین متریالی است که می توان برای کنترل دمای ساختمان از آن استفاده نمود. استفاده از خاک رس به ایجاد پایداری گرما در ساختمان کمک می کند. از آن جایی که ساخت خانه ها به گونه ای است که در تابستان و زمستان هوای گرم یا سرد به داخل نفوذ می کند، استفاده از خاک رس در ساختمان سازی تا حد زیادی می تواند در تثبیت گرما و سرما و کنترل دما کارگشا باشد.

از خاک رس در تولید مصالحی مثل آجر، کاشی، سرامیک، ملات گچ و خاک، سفته، ملات گل آهک، کاه گل و سفال استفاده می شود. دلیل اصلی استفاده از این ماده قیمت مناسب، سهولت استفاده و کندگیر بودن آن می باشد. در واقع خاک رس یک مصالح ساختمانی مناسب و بسیار پرکاربرد می باشد.

انواع مصالح ساختمانی

۳. سنگ

سازه های سنگی تا زمانی که تاریخ به یاد می آورد وجود داشته است. این طولانی ترین مصالح ساختمانی موجود است و معمولاً به راحتی در دسترس است. انواع مختلفی از سنگ در سراسر جهان وجود دارد که همگی با ویژگی های متفاوتی وجود دارد که هر کدام برای کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. سنگ یک ماده بسیار متراکم است، بنابراین محافظت زیادی نیز می کند، اشکال اصلی آن به عنوان یک ماده، وزن و ناهنجاری آن است. چگالی انرژی آن نیز یک نقطه ضعف بزرگ در نظر گرفته می شود، زیرا گرم نگه داشتن سنگ بدون استفاده از مقادیر زیادی از منابع گرمایشی دشوار است.

سنگ ها انواع مختلفی دارند که با توجه به مقاومت و کارایی لازم انتخاب و در امور گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند. سنگ هایی که در طبیعت یافت می شوند شامل سنگ گرانیت، سنگ مرمر، سنگ تراورتن، سنگ کوارتزیت، سنگ مرمریت، ماسه سنگ، سنگ گابرو و سنگ دیوریت می باشند.مجموعه ما این افتخار را دارید که بهترین قیمت مصالح ساختمانی الخصوص بهترین قیمت پودر سنگ را به مشتریان خود ارائه می دهد.

تنوع بالای سنگ امکان استفاده از این متریال را در مکان های مختلف فراهم نموده است. از جمله کاربردهای این مصالح مقاوم و با دوام ساخت تونل ها، پل ها، کف سازی، پی سازی، نماسازی، سنگ چینی، دکوراسیون داخلی و ساخت پله می باشد. در اکثر پروژه های ساخت و ساز از این نوع مصالح ساختمانی به دلیل قیمت مناسب، مقاومت بالا و سهل الوصول بودن استفاده می گردد.

قیمت مصالح ساختمانی

۴. چوب

چوب محصولی از درختان و گاهی گیاهان فیبری دیگر است که برای اهداف ساختمانی به صورت الوار، فیبر و … استفاده می شود. این یک مصالح ساختمانی عمومی است و تقریباً در هر نوع سازه ای در اکثر مناطق آب و هوایی استفاده می شود. چوب می تواند در زیر بارها بسیار انعطاف پذیر باشد، در حین خم شدن استحکام خود را حفظ کند و هنگامی که به صورت عمودی فشرده شود، بسیار قوی است. کیفیت های بسیار متفاوتی برای انواع مختلف چوب، حتی در بین گونه های درختی مشابه وجود دارد. این بدان معنی است که گونه های خاص برای استفاده های مختلف بهتر از سایرین هستند. و شرایط رشد برای تصمیم گیری کیفیت مهم است.

از لحاظ تاریخی، چوب برای ساخت سازه های بزرگ به شکل فرآوری نشده خود به عنوان کنده استفاده می شد. درختان را فقط به طول مورد نیاز می بریدند، گاهی پوست آن را جدا می کردند و سپس بریده می شدند یا در جای خود می زدند. در زمان‌های گذشته و در برخی از نقاط جهان، بسیاری از خانه‌ها یا جوامع روستایی دارای یک منطقه چوبی بودند که خانواده یا جامعه از آن درختان را برای ساخت و ساز درو می‌کردند. با اختراع اره های مکانیزه تولید انبوه الوارهای ابعادی آغاز شد. این امر باعث می‌شود که ساختمان‌ها سریع‌تر ساخته شوند و یکنواخت‌تر شوند.

از چوب برای مصارف گوناگون ساختمانی از جمله ساخت درب و پنجره، اعضای باربر ساختمان، نماسازی بنا، کفپوش، دیوارپوش، راه پله و تیرهای چوبی استفاده می شود. قیمت چوب در مقایسه با قیمت مصالح ساختمانی دیگر کمی به صرفه تر است.

قیمت مصالح ساختمانی 1401

۵. آجر

آجر بلوکی یا همان تیرچه بلوک است که از مواد پخته شده در کوره مانند خاک رس ساخته می شود. و با توجه به نوع ساخت از کیفیت های مختلفی برخوردار است. آجر از سال ۱۹۰۰ به طور گسترده به عنوان مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار گرفت. این احتمالا به این دلیل بود که مقاومت آن نسبت به چوب بیشتر بود و در برابر آتش نیز مقاومت لازم را داشت و تولید آن نیز نسبتا ارزان بود.

آجر نیز مانند هر مصالح ساختمانی دیگر انواع مختلفی دارد که از جمله آن ها می توان به آجر معمولی ، آجر سفالی، آجر جوش، آجر نسوز، آجر سنگفرش اشاره کرد.

۶. بتن

بتن یک مصالح ساختمانی مرکب است که از ترکیب سنگدانه (کامپوزیت) و چسبنده ای مانند سیمان ساخته می شود. رایج ترین شکل بتن، بتن سیمانی پرتلند است که از سنگدانه های معدنی (به طور کلی شن رنگی و ماسه) و آب تشکیل شده است. پس از اختلاط، سیمان هیدراته می شود و در نهایت به ماده ای سنگ مانند تبدیل می شود. هنگامی که به معنای عام استفاده می شود، این ماده ای است که با اصطلاح بتن به آن اشاره می شود. برای ساخت بتنی با هر اندازه ای، از آن جایی که بتن دارای مقاومت کششی نسبتاً کمی است، معمولاً با استفاده از میله ها یا میله های فولادی (معروف به میلگرد) تقویت می شود.

به منظور به حداقل رساندن هرگونه حباب هوا که باعث تضعیف سازه می شود، از یک ویبراتور برای از بین بردن هوای حباب شده در هنگام ریختن مخلوط بتن مایع در اطراف آهن آلات استفاده می شود. بتن به دلیل طول عمر، شکل پذیری و حمل و نقل آسان، ماده غالب در این عصر مدرن بوده است.

بتن نیز جزو مصالح ساختمانی است که انواع مختلفی دارد مانند : بتن سنگین، بتن سبک، بتن متخلخل، بتن سبک هوادار، بتن با مقاومت بالا، بتن پلیمری، بتن خود متراکم از جمله بتن های مورد است هستند.
در بین مصالح ساختمانی، بتن ماده ای بسیار مقاوم است که برای مقاوم سازی سازه مورد استفاده قرار می گیرد. بتن ها با توجه به نوع خود در مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند اما در کل برای ساخت پل ها، سدها، کف سازی ها، تونل ها و کفپوش کاربرد دارند.

۷. آهن

امروزه انواع آهن آلات در ساختمان‌سازی جایگاه ویژه‌‎ای دارند. شما هیچ پروژه‌ای ساختمانی را نمی‌بینید که بدون استفاده از آهن آلات به پایان برسد. آهن آلات به دلیل مقاومت بالا و قابلیت شکل‌پذیری، گزینه خوبی برای ساخت یک سازه هستند. اصولاً این نوع مصالح ساختمانی به صورت خالص به کار نمی روند، بلکه آلیاژهای آن مورد مصرف قرار می‌گیرند. بهترین قیمت بلوک سیمانی را می توانید از مجموعه ما دریافت کنید.
از مهمترین فلزات مورد استفاده در ساختمان سازی می‌توان به فولاد، مس، چدن، آلومینیوم و حتی انواع فولاد ضدزنگ اشاره کرد. با این که آهن آلات مزایای زیادی دارند اما دارای معایبی هم هستند که از مهمترین عیب آن‌ها می‌توان به عدم مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی فلزات اشاره کرد که باعث کاهش طول عمر فلز می‌شود.

قیمت های مصالح ساختمانی

۸. شیشه

از زمان اختراع شیشه برای پوشاندن دهانه های کوچک ساختمان از پنجره های شفاف استفاده می شود. آن‌ها به انسان‌ها این توانایی را دادند که نور را به اتاق‌ها راه دهند و در عین حال هوای بد را در بیرون نگه دارند. شیشه به طور کلی از مخلوط ماسه و سیلیکات ساخته می شود و بسیار شکننده است. از شیشه مدرن می توان برای پوشاندن کل نمای ساختمان استفاده کرد.

انواع شیشه شامل شیشه رنگی، شیشه دوجداره، شیشه نشکن، شیشه ضد آتش، شیشه سکوریت، شیشه خم، شیشه رفلکس و شیشه هوشمند مات شونده می باشند و با توجه به مقاومت لازم انتخاب و به منظور اهداف مختلف به کار می روند.

از شیشه در ساخت درب و پنجره، نماکاری ساختمان، ساخت آینه، ساخت نورگیر، کاشی شیشه ای، بلوک شیشه ای و المان های دکوراتیو استفاده می شود. این روزها شیشه دوجداره در ساخت درب و پنجره و شیشه رفلکس برای نمای ساختمان کاربرد دارند. نمای کرتین وال از جمله نماهای تمام شیشه ای است که جلوه بی نظیری به فضای شهری می بخشد.

بهترین مصالح ساختمانی

۹. گچ

گچ یکی از مصالح ساختمانی طبیعی است که به‌طور مستقیم از سنگ گچ به دست می‌آید و هیچ ماده افزودنی با آن ترکیب نمی‌شود. گچ در دسته مصالح زودگیر قرار می‌گیرد و در ساخت ملات، سفیدکاری سقف و دیوار و ساخت پنل‌های پیش‌ساخته کاربرد دارد. برخی از متداول‌ترین انواع آن عبارت‌اند از:گچ سفیدکاری ،گچ عاج ، گچ گیپتون ،گچ میکرونیزه . قیمت مصالح ساختمانی شرکت سپهر پودر اطلس نما الخصوص قیمت گچ ما بسیار اقتصادی و مناسب و رقابتی بوده.

۱۰. سرامیک

سرامیک به مواردی مانند کاشی، یراق آلات و … گفته می شود. سرامیک ها بیشتر به عنوان یراق یا پوشش در ساختمان ها استفاده می شوند. کف سرامیکی، دیوارها، رویه ها، حتی سقف ها. بسیاری از کشورها از کاشی های سرامیکی برای پوشش ساختمان ها استفاده می کنند. سرامیک در گذشته فقط یک فرم تخصصی پخت سفال سفالی در کوره ها بود، اما در زمینه های فنی تر تکامل یافته است.

قیمت مصالح ساختمانی 1400

۱۱. سیمان

فرآورده‎‌ای تشکیل شده از مواد خام سنگ آهک و رس به میزان مشخص که حاصل اختلاط، کلینکر (پخت) و آسیاب در حرارت ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ درجه‌ی سلسیوس در کوره است. امروزه سیمان در انواع و رنگ‌های گوناگون و با خواص مختلفی ساخته شده و به بازار عرضه می‌گردد که شناخته‌شده‌ترین آن‌ها سیمان پرتلند است. اما انواع دیگر این مصالح ساختمانی شامل: سیمان نسوز و سیمان رنگی نیز می شود. یکی از نکات مجموعه ما ارائه بهترین قیمت مصالح ساختمانی و همچنین قیمت سیمان سفید می باشد.

۱۲. لوله‌های پلاستیک

پلاستیک مزایای مختلفی مانند مقاومت در برابر گرما، انعطاف پذیری و استحکام دارد؛ همین موضوع باعث شده که در ساختمان‌سازی به فور از آن استفاده شود. لوله‌های پلاستیکی که زیر سطوح بتنی در ساختمان‌ها نفوذ کرده‌اند، نوعی ترکیب مصنوعی شیمیایی هستند که در قالب و شکل‌های مختلفی تولید می‌شوند.
لوله‌های پلاستیکی از سازگاری بالا و وزن بسیار کمی برخوردارند و همین موضوع باعث شده که کاربرد گسترده‌ای در حوزه ساختمان‌سازی داشته باشند.

بهترین قیمت مصالح ساختمانی

مصالح پیش ساختمانی و مصالح نوین

مصالح پیش ساخته به مصالحی گفته می‌شود که در کارخانه یا کارگاه های مختلف تولید و سپس به محل اجرای پروژه منتقل می‌شوند. به سازه‌هایی که از این نوع مصالح ساخته می‌شوند، سازه از پیش ساخته شده می‌گویند.

این در حالی است که مصالح ساختمانی نوین نوعی مصالح هستند که کیفیت و دوام بالایی دارند، عمره سازه را طولانی می‌کنند و در برابر عوامل مختلف از مقاومت لازم برخوردارند. از متداول‌ترین مصالح ساختمانی نوین می‌توان به بتن اسفنجی، پانل‌های گچی پیش ساخته، کاشی حرارتی، ورق پلی کربنات، شیشه مات شونده و… اشاره کرد.

سخن پایانی در زمینه قیمت مصالح های ساختمانی

با افزایش میزان ساخت‌وساز در کشور و همچنین تولید مصالح ساختمانی جدید و به‌روز، فعالان صنعت ساختمان‌سازی باید شناخت کافی از مصالح موجود داشته باشند تا مناسب‌ترین موارد را برای استفاده در پروژه‌هایشان انتخاب کنند. در این جا تلاش کردیم ضمن تعریف ماهیت کلی مصالح ساختمانی، ویژگی‌های هرکدام را توضیح دهیم تا خواننده بتواند بامطالعه این متن دید کلی نسبت به مصالح ساختمانی موجود در بازار و مشخصات هر یک از آن‌ها به دست آورد. نکته آخر مجموعه ما بهترین قیمت مصالح ساختمانی الخصوص قیمت پودر سنگ قم را به بازار ارائه میکند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + سه =