قیمت سنگ نما

اگر در حال ساخت و ساز هستید یا قصد بازسازی خانه خود را دارید حتما یکی از مواردی که به آن فکر می کنید نمای ساختمان است. همه ما می دانیم نمای ساختمان می تواند تاثیر زیادی در نگرش افراد برای خرید خانه داشته باشد و می تواند بر روی تصمیم نهایی آن ها تاثیر گذار باشد. در نتیجه انتخاب یک نما زیبا و مناسب از اهمیت بسیاری برخوردار است. یکی از محبوب ترین متریال ها برای نمای ساختمان سنگ است. سنگ نمایی شیک و مدرن به ساختمان شما می دهد. و نکته ای که در خرید سنگ نما بسیار مهم است و مورد بررسی قرار می گیرد قیمت سنگ نما است زیرا پیش از ساخت ساختمان باید برآوردی از هزینه های بخش های مختلف به دست آورد.

به همین دلیل ما در این مقاله قصد داریم به عوامل موثر در قیمت سنگ نما بپردازیم تا شما بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

قیمت سنگ نما

عوامل موثر در قیمت سنگ نما

۱. نوع سنگ نما

انواع مختلفی از سنگ نما یا سنگ ساختمانی وجود دارد که شما می‌توانید از بین آن‌ها سنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید. در این قسمت به معرفی چند سنگ خواهیم پرداخت:

سنگ گرانیت: زیبایی منحصر به فردی دارد، برای ساخت ستون و در دیواره‌ها و کف ساختمان استفاده می‌شود. قیمت سنگ نما گرانیت نسبت به سایر سنگ ها بیشتر است به این دلیل که فرآیند تولید آن، فرآیندی پرهزینه است.

سنگ کوآتزیت: سنگ دیگر کوارتزیت است که برای نما و سطح پله‌ ها استفاده می‌شود و در برابر هوازدگی مقاوم است و همچنین باید گفت قیمت سنگ نما کواتزیت نسبت به سایر سنگ ها پایین تر و مقرون به صرفه تر است.

سنگ مرمر: سنگ دیگری که در این بخش به آن می‌پردازیم، سنگ مرمر است که به دلیل زیبایی چشم نوازش در فضایی داخلی ساختمان استفاده می‌شود و از آن جایی که مقاومت خوبی در برابر باران‌های اسیدی ندارد، به عنوان نما بیرونی ساختمان استفاده نمی‌شود. بنابراین علاوه بر قیمت سنگ نما باید به سایر ویژگی های آن نیز توجه کنید.

۲. برش سنگ نما

عامل دیگری که بر قیمت سنگ نما اثرگذار است، نوع برش سنگ می‌باشد. با توجه به نوع سنگ و ابزار آلاتی که توسط آن سنگ برش داده می‌شود، قیمت سنگ نما متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال سنگ گرانیت دارای مقاومت بسیار بالایی می‌باشد و سنگی سخت است. در نتیجه برای برش و صیقلی کردن آن هزینه‌های بیشتری صرف خواهد شد. این هزینه می‌تواند در قیمت سنگ نما تأثیر مستقیمی داشته باشد. به صورت کلی می‌توان گفت هرچه سنگ نرم تر باشد، هزینه برش آن کمتر خواهد شد و قیمت آن از سنگ‌های ساختمانی سخت و محکم کمتر خواهد بود.

لیست قیمت انواع سنگ نما

۳. رنگ سنگ نما

رنگ سنگ نما از دیگر عوامل موثر بر قیمت سنگ نما است که در زیبایی فضا هم تاثیر مستقیم دارد و از این جهت، انتخاب رنگ مناسب اهمیت دو چندانی پیدا می‌کند. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که برخی از سنگ‌ها به راحتی با بعضی از مواد شیمیایی واکنش می‌دهند و رنگ آن‌ها عوض می‌شود و رنگ اولیه خود را از دست می‌دهند. در نتیجه در انتخاب سنگ باید به موقعیت جغرافیایی ساختمان توجه ویژه‌ای کنید. همین طور برخی از سنگ‌ها بر اثر نور شدید خورشید رنگ خود را از دست می‌دهند. برای همین بهتر است از این سنگ‌ها در داخل فضای ساختمان استفاده کنید. سنگ پلیمری هم موجود می باشد.

۴. دوام سنگ نما

هر سنگ از نوعی ساختار فیزیکی و یا شیمیایی خاصی برخوردار است. برخی از عوامل فیزیکی و شیمیایی موجود می‌تواند دوام سنگ را تحت تاثیر قرار دهد. یکی از عواملی که در کاهش دوام سنگ بسیار موثر است، تغییرات دمایی می‌باشد که باعث ترک خوردن و شکستگی سنگ می‌شود. آب و رطوبت نیز می تواند تاثیرات منفی بر دوام سنگ داشته باشد. در نتیجه می توان گفت دوام سنگ می تواند در قیمت سنگ نما موثر تر باشد هر چه سنگ مقاومت و دوام بیشتری داشته باشد از قیمت بالاتری برخوردار است. در زمینه دوام سنگ نما، پارامترهای دیگری مانند مقاومت سایشی، مقاومت خمشی و مقاومت فشاری نیز دارای اهمیت است. این موارد را باید در انتخاب سنگ بادوام در نظر داشته باشید.

سنگ نما

۵. نوع فرآوری سنگ نما

سنگ ها بعد از استخراج، باید در کارخانه های تولید سنگ مراحل عملیات فرآوری را پشت سر بگذارند. میزان و هزینه ی صرف شده برای این عملیات ها نیز با توجه به نوع و ویژگی های سنگ نما متفاوت است. اما به طور کلی می توانیم بگوییم این عملیات ها شامل برش قواره یا بلوک سنگ طبیعی با ماشین آلات متناسب با سنگ به ضخامت های استاندارد ، استفاده از تقویت کننده ها، استفاده از رزین و اپوکسی، ساب، صیقل و پرداخت سنگ ، رنگ کردن کردن سنگ، اندازه برش طولی و عرضی سنگ، استفاده از توری و… می باشند. به نوعی میتوان از سنگ مصنوعی هم استفاده کرد.

علت تفاوت موجود در هزینه های تولید و فراوری سنگ نیز آن است که هر سنگ ساختمانی طبیعی استخراج شده، نیاز به عملیات فراوری مخصوص به خود را دارد. موارد دیگری که می توانند بر روی مقدار هزینه ی فرآوری سنگ و در نتیجه قیمت سنگ نما موثر باشند عبارت است از کیفیت و آنالیز سنگ، رنگ و طرح سنگ، قطر و ابعاد سنگ، سورت دقیق سنگ و… هستند که باید بررسی شوند.

نتیجه گیری

با استفاده از اطلاعاتی که در این مقاله برای شما آورده ایم، می توانید عوامل موثر بر قیمت سنگ نما را شناسایی کرده و یک برآورد منطقی و نزدیک به واقعیت از میزان هزینه ای که باید بکنید به دست آورید. تمامی این موارد در نوسان است و ممکن است تغییر کند و در قیمت سنگ نما تاثیر بگذارد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره سنگ نما به مراکز فروش و سایت های معتبر مراجعه کنید و قیمت به روز سنگ نما را به دست آورید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =