قیمت تیرچه بلوک

یکی از عناصر در سازه ی ساختمان که برای مقام سازی ساختمان استفاده می شود تیرچه بلوک است. این نوع سقف یکی از رایج ترین اجزای سقف در ساختمان می باشد. امروزه از تیرچه بلوک به دلیل مزایا و قابلیت های فراوان در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود. ما در این مقاله قصد داریم شما را با قیمت تیرچه بلوک و مزایای آن آشنا کنیم زیرا تیرچه بلوک روشی کارآمد برای پوشش سقف ساختمان است پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

قیمت تیرچه بلوک

تیرچه بلوک چیست ؟

قبل از هر چیزی بهتر است ابتدا با این مصالح پرکاربرد آشنا شویم تا بتوانیم درک درستی از آن داشته باشیم. سقف تیرچه بلوک شامل تعدادی تیر T شکل است که در کنار هم گذاشته می‌شود. تیرچه بلوک در واقع به یک دال یک‌طرفه اطلاق می‌شود. عناصر اصلی تشکیل‌دهنده تیرچه بلوک، شامل تیرچه و بلوک یا همان یونولیت، میلگرد حرارتی، افت، میلگرد منفی و بتن ‌پوششی یا درجا است. یکی از عواملی که در قیمت تیرچه بلوک تاثیر می گذارد مصالحی است که در ساخت آن استفاده می شود.

در سیستم تیرچه بلوک، از تیرچه‌ها، به عنوان‌ تیر فرعی استفاده می‌شود. همچنین در این سیستم، یونولیت‌ها به عنوان پرکننده به کار می‌روند و نقش سازه‌ای ندارند. در بین مصالح ساختمانی، تنها فولاد تحمل نیروی کششی را دارد. استفاده از بتن و دیگر مصالح ساختمانی تاثیری در این نیروی کششی ندارد. تیرچه‌های معمولی توسط میلگردهایی مهار می‌شوند که شامل میلگرد خرپا نمره ۶ یا ۸، میلگرد کف‌پا یا اصطلاحا میلگرد کششی ۶ تا ۱۶، میلگرد فوقانی خرپا و میلگرد فشاری نمره ۶ یا ۸ می‌شوند.

این روش امروزه در بسیاری از کشورهای مختلف به خصوص در کشور ما با استقبال گسترده مواجه شده است زیرا قیمت تیرچه بلوک همانند بلوک سیمانی مناسب بوده و مقرون به صرفه است. سقف تیرچه بلوک با توجه به مزایا و قابلیت های فراوان توانسته جایگاه ویژه ای در ساخت و ساز داشته باشد. این روش کاربردی امروزه بهترین جایگزین برای ضرب طاق است. بهتر است بدانید که ضرب طاق عملکرد بسیار ضعیفی در برابر زلزله دارد. از بلوک سیمانی در سقف بلوک در فاصله بین تیرچه ها برای تسهیل عملکرد سقف استفاده می شود. تیرچه بلوک بیشترین کاربرد را در سازه های بتنی و سازه های فی دارد.

قیمت تیرچه بلوک چند است؟

انواع تیرچه بلوک

یکی از عواملی که در قیمت تیرچه ‌بلوک تاثیر مستقیمی دارد انواع آن است. تیرچه بلوک یکی از آلمان ‌های سازه‌ای بوده که بخشی از سقف را تشکیل می‌دهد. به همین دلیل در انواع مختلفی تولید می ‌شود. به طور کلی، انواع سقف‌های تیرچه بلوک به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

سقف‌های با تیرچه بتنی

در این نوع سقف، تیرچه‌های بتنی به عنوان عناصر اصلی سازه به کار می‌روند. این تیرچه‌ها به صورت مستقیم بر روی میلگردهای فولادی یا پیش‌تنیده قرار می‌گیرند و با بتن ریزی بالای آن ها، سازه سقف شکل می‌گیرد. از جمله انواع سقف‌های با تیرچه بتنی می‌توان به سقف تیرچه بتنی پیش‌تنیده، سقف تیرچه بتنی بدون پیش‌تنیدگی، سقف تیرچه بتنی سبک، سقف تیرچه بتنی پنلی و… اشاره کرد. قیمت تیرچه بلوک با توجه به نیاز بازار و مواد تشکیل دهنده متفاوت خواهد بود.

سقف‌های با تیرچه فولادی

در این نوع سقف، تیرچه‌های فولادی به عنوان عناصر اصلی سازه به کار می‌روند. این تیرچه‌ها با استفاده از اتصالات فولادی به یکدیگر متصل می‌شوند و با روکش کردن آن ها با پنل‌های گچی یا سایر مصالح، سازه سقف شکل می‌گیرد. از جمله انواع سقف‌های با تیرچه فولادی می‌توان به سقف تیرچه فولادی متحرک، سقف تیرچه فولادی گچ‌بری، سقف تیرچه فولادی چندلایه و… اشاره کرد. به دلیل مناسب بودن قیمت تیرچه بلوک نسبت ‌به سقف ‌های دیگر باعث می‌شود تا بیشتر مهندسان مجاب به استفاده از آن شود.

هر کدام از این دو نوع سقف، مدل‌های متنوعی دارند که با توجه به نوع و اندازه ساختمان، نیازها و متغیرهای دیگر، انتخاب می‌شوند. انتخاب نوع سقف مناسب برای ساختمان، به عواملی مانند بودجه، کاربری ساختمان، شرایط آب و هوایی، امکانات ساختمان متفاوت باشد. بنابراین در هنگام خرید علاوه بر قیمت تیرچه بلوک بهتر است به عوامل دیگری که گفته شد توجه کنید تا بتوانید انتخابی مطمئن و درست داشته باشید

تیرچه بلوک

مزایا تیرچه بلوک چیست ؟

 • امکان اجرای همزمان چند سقف
 • استفاده از بلوک یا یونولیت، برای کاهش مصرف بتن
 • داشتن وزن سبک و حمل و نقل و جابجایی آسان
 • داشتن خاصیت عایق حرارتی، صوتی و رطوبت
 • سرعت بالا و اجرای نصب آسان
 • مقاومت بالا دربرابر عوامل طبیعی مانند باد و زلزله
 • کاربرد در انواع پروژه‌های ساختمانی و عمرانی
 • کاهش مصرف دیگر مصالح ساختمانی مانند گچ و سیمان
 • مقاومت بالا دربرابر نیروهای وارده
 • مقاوم در دمای بالا و آتش‌سوزی
 • کاهش مصرف فولاد و آرماتور در مقایسه با میزان تحمل بار سقف
 • کاهش هزینه‌های پایه

قیمت تیرچه بلوک

قیمت تیرچه بلوک همانند بلوک سفالی براساس هر متر مربع سقف تیرچه بلوک مشخص می‌ شود. در واقع هر متر از سقف در هزینه ساخت ‌و ساز تاثیر بسیار زیادی دارد. همان طور که گفتیم انواع تیرچه ‌بلوک نیز می‌تواند در قیمت تیرچه بلوک تاثیر بسیار منحصر به‌ فردی بگذارند. تیرچه ها معمولاً بر اساس متر مربع بوده و در اصطلاح بازار قیمت کامل سقف را اندازه‌گیری می‌کند. قیمت تیرچه ‌بلوک و قیمت میله گرد، آهن، قیمت سیمان و بتن بستگی زیادی دارد و با توجه به آشفتگی بازار ارز که بر روی این محصولات گذاشته نمی‌توان قیمت دقیقی برای آن‌ها مدنظر قرار داد. با توجه به این‌که قیمت آهن، سیمان، میله گرد قیمت به‌روز محسوب می‌ شود هم سازندگان و هم کارفرماها باید قیمت تیرچه ‌بلوک را به‌صورت به‌ روز محاسبه کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 1 =