آهک کلسینه

آهک یک ترکیب همه کاره است. انواع مختلفی از آهک در کاربردهای زیست محیطی، متالورژی، ساختمانی و شیمیایی/صنعتی و غیره استفاده می شود. یکی از انواع آهک که کاربردهای مهمی نیز دارد آهک کلسینه است. ما در این مقاله قصد داریم شما را با آهک کلسینه و کاربردهای آن آشنا کنیم تا شما بتوانید شناخت بهتر و دقیق تری از این محصول کاربردی داشته باشید پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آهک کلسینه

آهک کلسینه چیست ؟

قبل از هر چیزی بهتر است ابتدا با این ماده آشنا شویم تا بتوانیم به درک درستی از عملکرد آن دست پیدا کنیم. آهک کلسینه یا آهک پخته شده نوعی آهک کلوخه پخته شده در کوره های آهک پزی است. این محصول از لحاظ شیمیایی ماده ای بسیار خالص و با واکنش دهی بالا می باشد. سنگ کربنات کلسیم برای این که به آهک تبدیل شود باید ناخالصی های آن به خصوص گاز دی اکسید کربن که در ساختار آن وجود دارد را جدا سازی نمود. برای این منظور سنگ آهک خام را در داخل کوره های آهک پزی با دمای بین ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد حرارت می دهند تا آهک خالص با فرمول اکسید کلسیم به دست آید.

از لحاظ علمی کلسینه شدن به معنی حرارت دهی در حضور اکسیژن است. تعریف دیگر کلسینه شدن به صورت اعمال حرارت بر سنگ های معدنی در صورت حضور محدود و با عدم حضور اکسیژن است به صورتی که آن ماده دچار تجزیه حرارتی شود. کلسینر یا کوره آهک پزی مدرت یک استوانه فولادی بلند است که در داخل یم کوره به دور خود می چرخد و حرارت غیر مستقیمی در حدود ۵۵۰ تا ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد را در فضایی کنترل شده به سنگ آهک اعمال می نماید. نام های دیگری نیز برای آهک کلسینه وجود دارد که اعم از: آهک زنده، آهک فعال، آهک آبخورده  آهک شفته  و آهک پخته شده است.

ویژگی آهک کلسینه

آهک کلسینه به دلیل خلوص بسیار بالا، توانسته ویژگی های منحصر به فردی داشته باشد. همین امر موجب شده تا نظر بسیاری از افراد را برای به کارگیری در صنعت جلب کند. از ویژگی های این آهک می توان به رنگ سفید بسیار قوی، قیمت ارزان، دسترسی بسیار بالا، ضدعفونی کننده قوی، کم خطر و پر کننده اشاره نمود. همچنین از دیگر ویژگی های آن از جمله بو شبیه به خاک، بافت بسیار ریز، نقطه ذوب برابر ۲۵۸۰ وغیره می باشد. توجه داشته باشید که قیمت آهک کلسینه نسبت به قیمت آهک قم در این محصول پایین تر از سطح کشور می باشد.

کاربردهای آهک کلسینه

تولید فولاد

آهک کلسینه شده توسط صنعت فولاد برای حذف سیلیس و سایر ناخالصی ها مانند گوگرد از فولاد با تشکیل سرباره در طول فرآیند ذوب استفاده می شود. کیفیت بالای آهک برای اطمینان از حداقل عناصر نامطلوب باقیمانده و بهبود عمر پوشش کوره ضروری است.

کاغذ

آهک کلسینه شده برای ساختن کربنات کلسیم رسوب شده (PCC)، یک ذره کربنات کلسیم تشکیل شده شیمیایی که به عنوان پرکننده در کاغذ استفاده می شود، استفاده می شود. PCC خواص نوری کاغذ را بهبود می بخشد و مقدار خمیر مورد نیاز برای تولید کاغذ را کم می کند و متعاقباً تعداد درختان مورد نیاز را نیز کاهش می دهد.

شیشه

آهک زنده یا آهک کلسینه در تولید شیشه به عنوان یک ویسکوزیته باعث افزایش دوام محصول نهایی و مقاومت در برابر سایش شیمیایی استفاده می شود.

قیمت آهک کلسینه
تصفیه آب آشامیدنی

آهک کلسینه برای نرم کردن آب با حذف سختی کربناته و غیر کربناته استفاده می شود. این آب را برای مصرف تصفیه می کند، آب طعم بهتری را ارائه می دهد و به محصولات صابونی اجازه می دهد به راحتی کف کنند.

تصفیه فاضلاب صنعتی

آهک را می توان در تصفیه فاضلاب صنعتی برای نرم کردن آب تغذیه فرآیند یا دیگ بخار، رسوب دادن فلزات و غیر فلزات و تنظیم pH با تصفیه غشایی استفاده کرد.

محصولات مبتنی بر آهک همچنین در تصفیه فاضلاب صنعتی برای تثبیت جامدات زیستی با کشتن پاتوژن‌ها، ویروس‌ها و کاهش جاذبه ناقل برای تولید کود کشاورزی با کیفیت بالا استفاده می‌شوند.

در نهایت، محصولات مبتنی بر آهک در تصفیه فاضلاب صنعتی برای کنترل مواد مغذی فسفر استفاده می شوند، زیرا آهک بدون تصفیه بیولوژیکی، فسفر را تا سطوح بسیار پایین رسوب می دهد.

کاربرد این نوع از آهک در صنعت معدن

غلظت مواد معدنی

هم آهک کلسینه و هم آهک هیدراته به طور گسترده در فلوتاسیون یا بازیافت بسیاری از سنگ معدن های غیر آهنی استفاده می شوند. به ویژه فلوتاسیون سنگ مس که در آن آهک به عنوان یک ماده کاهش دهنده (کمک ته نشینی) عمل می کند و قلیاییت مناسب را در مدار فلوتاسیون حفظ می کند. در بازیابی جیوه از سینابر، آهک برای حذف گوگرد استفاده می شود. این آهک همچنین در شناورسازی سنگ‌های معدنی روی، نیکل و سرب استفاده می‌شود.

طلا

آهک کلسینه همچنین به طور گسترده در بازیابی طلا و نقره در فرآیند شستشوی سیانید برای کاهش از دست دادن سیانید، یک معرف انحلال پرهزینه، و برای کنترل pH استفاده می شود. آهک در این فرآیند عملکردهای مختلفی دارد، از جمله مهم‌ترین آنها PH مناسب در محلول سیانید، در نتیجه آن را در فاز مایع نگه می‌دارد و از تشکیل گاز سیانید هیدروژن و از بین رفتن آن در جو جلوگیری می‌کند.

آلومینا و بوکسیت

آهک کلسینه در مقادیر مختلف برای حذف سیلیس از سنگ معدن بوکسیت و برای سوزاندن در تولید آلومینا که آهک برای سیلیس زدایی مورد نیاز است استفاده می شود. مقدار آهک مصرفی تا حد زیادی به کیفیت بوکسیت بستگی دارد.

منیزیم

از آهک برای تولید منیزیم فلزی استفاده می شود. در تکنیک های احیای حرارتی، اکسید منیزیم حاصل از آهک زنده دولومیتی با فروسیلیس در دماهای بالا کاهش می یابد. این فرآیند منیزیم گازی تولید می کند که در نهایت متراکم می شود. آهک همچنین می تواند در فرآیندهای الکترولیتی تولید منیزیم استفاده شود. نکته قابل توجه این است که قیمت آهک کلسینه نسبت به قیمت اهک هیدراته پایین تر می باشد.

آهک کلسینه چیست
کشاورزی

آهک کلسینه شرایط خاک شما را با بهبود خواص فیزیکی آن مانند: pH، ساختار، نفوذ و نگهداری آب، زهکشی و هوادهی بهینه می بخشد. این متریال راه حل بلندمدتی را برای اطمینان از حداکثر بازده محصول ارائه می دهد که باعث می شود شما محصول بیشتری برای فروش داشته باشید. بهترین قیمت آهک کلسینه و قیمت سنگ آهک را از مجموعه ما دریافت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + چهارده =